Fjelkners by Widerlöv

HÖGLAND 100 ÅR

Välkommen att fira med oss!

Lördag 26 september 2026 Höglandstorget Kl. 12.00–16.00

I år är det 100 år sedan Högland började ta form. Det vill vi förstås fira tillsammans! Lördagen den 26 september fylls Höglandstorget med musik, lokalhistoria, quiz, tipspromenad, marknadsbord, veteranbilar och aktiviteter för både stora och små.

Ta med familj, grannar och vänner och kom förbi under eftermiddagen.

PROGRAM

12.00 – Välkommen & Höglands historia
Jubileumsfirandet inleds av Torbjörn Nilsson, som tar oss tillbaka till Höglands begynnelse.

12.15 – Musikquiz med Jazz for Fun
Testa dina musikkunskaper i ett underhållande musikquiz tillsammans med Jazz for Fun.
Med Simon Hård, Fredrik Flach, Georg Flach, Nils Philipson och Henrik Nygren.

13.15 – Tipspromenad
Hur mycket kan du om Höglandet och trakten omkring oss? Ta en promenad, klura på frågorna och lär dig kanske något nytt om vårt närområde på vägen.

13.30 – Milton’s Melody Makers
Dags för livemusik på scen med Milton’s Melody Makers, som bjuder på svängig musik i klassisk jazzanda.

Claes Brodda – klarinett och saxofon
Lars Tidholm – piano och sång
Lasse Pettersson – bas
Hasse Ferdinand Karlsson – trummor och sång

14.30 – Prisutdelning: Musikquiz

14.40 – Prisutdelning: Tipspromenad

15.00 – The Ålsten Shuffle
Vi rundar av jubileumsdagen med The Ålsten Shuffle och en musikalisk final på Höglandstorget.

Med bland andra Wille Crafoord, Jonas Waldemarson, Andreas Hörnsten, Mikael von Grothusen, Elias Nilsson och Johan Dal.

16.00 – Tack för idag!

MER ATT UPPTÄCKA UNDER JUBILEET

Det händer mer än det som står på scenprogrammet. Under dagen finns flera saker att upptäcka runt Höglandstorget.

På Höglandsbiografen visas filmen Brommabilder 1914–1974. Filmen togs ursprungligen fram till Bromma Hembygdsförenings 50-årsjubileum och har senare kompletterats med nytt tal till de delar som tidigare saknade tal. Ett fint tillfälle att se hur Bromma och våra trakter har förändrats genom åren.

På torget blir det samtidigt ett varierat utbud av marknadsbord, försäljning och aktiviteter. Flera skolklasser från Höglandsskolan och Äppelviksskolan finns på plats och bidrar till jubileumsstämningen med bland annat våfflor, sockervadd, popcorn, godispåsar, varm choklad, fika och mat. Det blir också lekar, utmaningar, fiskdamm och chokladhjul, och några klasser kommer att sälja produkter för att samla in pengar till sina klassaktiviteter. Utöver det kommer våra sponsorer att närvara och de som har verksamhet på Torget kommer hålla öppet och vara med under dagen.

Även Nockeby scoutkår deltar under dagen och bjuder på typiska scoutaktiviteter, bland annat trekamp och möjlighet att prova på att grilla över öppen eld. På torget finns dessutom andra lokala utställare och initiativ, så det kommer finnas mycket att både smaka på, prova och upptäcka under eftermiddagen.

Det kommer ett utbud av Brommaböcker, lokalkonst och det finns möjlighet att fråga byggnadsantikvarien Vicki Wenander om råd. Vicki har skrivit vårt förvaltningsprogram Värna Västerleds trädgårdsstad.

Dessutom får jubileet besök av ett antal veteranbilar, som kommer att köra förbi och parkera på torget en stund ett uppskattat inslag för både bilintresserade och nyfikna besökare.

Kom för musiken, historien, aktiviteterna eller bara för att träffa grannar och njuta av jubileumsstämningen på torget.

Varmt välkommen att fira Högland 100 år tillsammans med grannar, vänner och familj!

Kommentarer är stängda.

Måleributiken